Aktion Österbotten   Aktion Österbotten   Logo
HANKMO BYAR
FAKTA OM HANKMO FÖRENINGAR & FRITID FÖRETAG & TJÄNSTER BO I HANKMO
KORSHOLM   På svenska    Skriv ut sidan
FÖRENINGAR & FRITID
Hankmo idrottsförening rf
Hankmoloppet 2008 - resultat
Hankmoloppet 2007 - resultat
HIF Mångkamp 2007
SkidCup 2008
HIF Mångkamp 2008
Hankmoloppet 2009 - resultat
Hankmoloppet 2010 - resultat
Hankmoloppet 2011 - resultat
Hankmoloppet 2012 - resultat
Hankmoloppet 2013 - resultat
Hankmoloppet 2014 - resultat
Hankmoloppet 2015 - resultat
Hankmoloppet 2016 - resultat
Hankmoloppet 2017 - resultat
Hankmo Älgjaktlag
Västerhankmo samfällighet / fiskeriförvaltning
Västerhankmo Hamnförening
Västerhankmo Hembygdsförening
Västerhankmo Jaktvårdsklubb
Västerhankmo Marthaförening
Västerhankmo samfällighet
Västerhankmo Ungdomsförening
Österhankmo Fiskargille
Österhankmo Jaktklubb
Österhankmo ungdomsförening rf
Österhankmo Marthaförening
Österhankmo samfällighet
Österhankmo Forskargrupp
Västerhankmo hembygdsförenings veteranmotorklubb
Hankmo Hem & Skola rf

HANKMO IF MÅNGKAMP 2007

Först lite bilder...Robert Häggblom var med och invigde den nya kulringen!

 

  

 

   

 RESULTATEN FRÅN ÅRETS TÄVLING:

Åldersklass: Flickor < 5
NAMN   Löpning, 40m Längd Bollkastning Poäng   TOTALT Placering
Elina Hyöty  10,60sek 166cm 6,84m  29,40 49,80 27,36 106,56 1
Ida Viklund  13,00sek 97cm 3,20m  27,00 29,10 12,80 68,90 2
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, längdhopp multipliceras resultatet med 0,3  och för bollkastning x 4)          


Åldersklass: Pojkar < 5
NAMN   Löpning, 40m Längd Bollkastning Poäng   TOTALT Placering
Anton Nygård  10,94sek 124cm 9,13m  29,06 37,20 36,52 102,78 1
Alex Wik  12,89sek 83cm 4,86m  27,11 24,90 19,44 71,45 2
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, längdhopp multipliceras resultatet med 0.3  och för bollkastning x 4)          


Åldersklass: Flickor 7
NAMN   Löpning, 60 Längd Bollkastning Poäng   TOTALT Placering
Linn Nyström  8,74sek  195cm 8,87m  31,26 19,50 26,61 77,37 1
Emma Kulla  8,96sek  204cm 6,25m  31,04 20,40 18,75 70,19 2
Patricia Knip  9,40sek  183cm 6,95m  30,60 18,30 20,85 69,75 3
Amanda Sand  9,41sek  160cm 5,98m  30,59 16,00 17,94 64,53 4
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, för längdhopp multipliceras resultatet med 0,1 och för hollkastning x 3)          


Åldersklass: Pojkar 7
NAMN   Löpning, 60m Längd Bollkastning Poäng   TOTALT Placering
Emil Nygård  7,39sek  235cm 20,35m  32,61 23,50 61,05 117,16 1
Oskari Mäkinen  9,32sek  191cm 13,18m  30,68 19,10 39,54 89,32 2
Jonatan Nyqvist  9,77sek  188cm 13,42m  30,23 18,80 40,26 89,29 3
Simon Kulla  9,30sek  196cm 12,39m  30,70 19,60 37,17 87,47 4
Markus Nylund  9,39sek  204cm 9,90m  30,61 20,40 29,70 80,71 5
John Wik  10,37sek 152cm 8,36m  29,63 15,20 25,08 69,91 6
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, för längdhopp multipliceras resultatet med 0,1 och för hollkastning x 3)          


Åldersklass: Flickor 9
NAMN   Löpning, 60m Längd Turbospjut Poäng   TOTALT Placering
Johanna Nygård  11,50sek 273cm 9,99m  28,50 27,30 29,97 85,77 1
Marika Råback  13,44sek 206cm 10,97m  26,56 20,60 32,91 80,07 2
Janina Mikkola  12,51sek 223cm 6,40m  27,49 22,30 19,20 68,99 3
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, för längdhopp multipliceras resultatet med 0,1 och för spjut x3)          


Åldersklass: Pojkar 9
NAMN   Löpning, 60m Längd Turbospjut Poäng   TOTALT Placering
Alexander Knip  11,80sek 281cm 10,32m  28,20 28,10 30,96 87,26 1
Kasper Kvist  12,54sek 238cm 10,90m  27,46 23,80 32,70 83,96 2
Alexander Salmi  12,03sek 248cm 9,59m  27,97 24,80 28,77 81,54 3
Jonathan Salmi  13,60sek 267cm 8,36m  26,40 26,70 25,08 78,18 4
Jonathan Ahlskog 12,91sek 214cm 8,27m  27,09 21,40 24,81 73,30 5
Melker Sundman  12,91sek 176cm 7,39m  27,09 17,60 22,17 66,86 6
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, för längdhopp multipliceras resultatet med 0,1 och för spjut x 3)          


Åldersklass: Flickor 11
NAMN   Löpning, 60m Höjd Kula  Poäng   TOTALT Placering
Elin Lövdahl  10,40sek 105cm 6,76m  29,60 31,50 33,80 94,90 1
Viktoria Asplund 10,20sek 103cm 6,09m  29,80 30,90 30,45 91,15 2
Nina Mikkola  11,83sek 98cm 4,68m  28,17 29,40 23,40 80,97 3
Linda Holm  12,87sek 85cm 3,71m  27,13 25,50 18,55 71,18 4
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, för höjdhopp multipliceras resultatet med 0,3 och för Kula x 5)          


Åldersklass: Pojkar 11
NAMN   Löpning, 60m Höjd Kula  Poäng   TOTALT Placering
Måns Sundman  11,20sek 90cm 6,75m  28,80 27,00 33,75 89,55 1
Andre Bråten  11,24sek 100cm 5,27m  28,76 30,00 26,35 85,11 2
William Björk  10,98sek 100cm 5,07m  29,02 30,00 25,35 84,37 3
Max Näsman  10,14sek 85cm 5,69m  29,86 25,50 28,45 83,81 4
Viktor Öhling  10,51sek 100cm 4,56m  29,49 30,00 22,80 82,29 5
Tobias Nickull  11,10sek 95cm 4,97m  28,90 28,50 24,85 82,25 6
Benjamin Nyqvist 14,17sek 85cm 5,27m  25,83 25,50 26,35 77,68 7
Robin Kulla  11,76sek 80cm 4,67m  28,24 24,00 23,35 75,59 8
Jesper Smedman  12,88sek 75cm 5,10m  27,12 22,50 25,50 75,12 9
Mikael Råback  13,52sek 80cm 4,18m  26,48 24,00 20,90 71,38 10
Mattias Nylund  33,58sek 70cm 4,19m  6,42 21,00 20,95 48,37 11
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, för höjdhopp multipliceras resultatet med 0,3 och för Kula x 5)          


Åldersklass: Flickor 13
NAMN   Löpning, 60m Höjd Kula  Poäng   TOTALT Placering
Susanna Björkstrand 9,53sek  125cm 8,26m  30,47 37,50 41,30 109,27 1
Mikaela Sundman  10,97sek 95cm 6,32m  29,03 28,50 31,60 89,13 2
Josefin Knipström 11,56sek 95cm 5,71m  28,44 28,50 28,55 85,49 3
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, för höjdhopp multipliceras resultatet med 0,3 och för Kula x 5)          


Åldersklass: Pojkar 13
NAMN   Löpning, 60m Höjd Kula  Poäng   TOTALT Placering
Viktor Knipström 10,26sek 110cm 8,96m  29,74 33,00 44,80 107,54 1
Kristian Näsman  10,06sek 110cm 7,57m  29,94 33,00 37,85 100,79 2
Henri Vuortenvirta 9,59sek  110cm 7,07m  30,41 33,00 35,35 98,76 3
Benny Söderberg  11,34sek 100cm 4,63m  28,66 30,00 23,15 81,81 4
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, för höjdhopp multipliceras resultatet med 0,3 och för Kula x 5)          


Åldersklass: Flickor 15
NAMN   Löpning, 60m Höjd Kula  Poäng   TOTALT Placering
Sanna-Maria Smedman 11,10sek 105cm 7,55m  28,90 31,50 37,75 98,15 1
Julia Björkstrand 9,60sek  117cm 6,46m  30,40 35,10 32,30 97,80 2
Jennifer Antell  9,95sek  100cm 7,09m  30,05 30,00 35,45 95,50 3
Janina Björk  10,32sek 119cm 5,65m  29,68 35,70 28,25 93,63 4
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, för höjdhopp multipliceras resultatet med 0,3 och för Kula x 5)          


Åldersklass: Pojkar 15
NAMN   Löpning, 60m Höjd Kula  Poäng   TOTALT Placering
Pontus Knipström 8,90sek  138cm 6,95m  31,10 41,40 34,75 107,25 1
Eino Valkola  9,40sek  132cm 5,65m  30,60 39,60 28,25 98,45 2
  (Poängberäkningen för löpningen utgår från talet 40 minus löptiden, för höjdhopp multipliceras resultatet med 0,3 och för Kula x 5)

Ansvarig utgivare: Västerhankmo samfällighet / Stefan Råback, tel. 050 5902525     Senast modifierad: 21.2.2008